Žarnyno infekcijų protrūkiams išaiškinti svarbi kiekviena minutė

Žarnyno infekcijų protrūkiams išaiškinti svarbi kiekviena minutė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, praėjusiais metais šalyje kilo daugiau per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkių nei ankstesniais metais. Per maistą užsikrečiama salmonelioze, kampilobakterioze ir kitomis infekcijomis, sukeliančiomis ūmius pilvo skausmus, pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Kad maistas netaptų šių sveikatos sutrikimų priežastimi, primename, kad gaminant būtina griežtai laikytis maisto produktų laikymo, gaminimo higienos, o jeigu užkrato išvengti visgi nepavyko, apie su maisto vartojimu susijusius sveikatos sutrikimus būtina pranešti kuo skubiau.

Pranešti kuo greičiau

Pajutus skausmus pilvo srityje, pykinimą, prasidėjus vėmimui pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją. Jeigu įtariate, kad dėl to kaltas kavinės, restorano ar kitos maitinimo įstaigos maistas, labai svarbu, kad informacija apie tai kuo skubiau būtų perduota institucijoms, atsakingoms už užkrečiamųjų ligų protrūkių valdymą. Tad raginame apie tai kaip galima greičiau pranešti NVSC ar Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), kurios gavusios jūsų pranešimą el. paštu ar telefonu, nedelsdamos pradės protrūkio tyrimą – išsiaiškins protrūkį sukėlusias priežastis ir sustabdys jo plitimą.

„Iki šiol neretai susidurdavome su tokiais atvejais, kai gavę pranešimus iš gydymo įstaigų apie salmoneliozės ar kitos per maistą plintančios infekcijos atvejus, tyrėjai nuvykę į vietą neberanda produktų, galėjusių sukelti ligą, kadangi nuo susirgimo iki pranešimo gavimo dienos jau būna praėjusios kelios dienos. Priimdami pranešimus tiesiai iš gyventojų, galime kur kas operatyviau pradėti protrūkio tyrimą ir užkirsti kelią ligos plitimui“, – teigia NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Ginreta Valinčiūtė.

Pranešti NVSC apie tai, kad kavinėje, restorane valgytas maistas galėjo sukelti užkrečiamąją ligą dviem ir daugiau asmenų, galima el. paštu ar telefonu kreipiantis į NVSC departamentus, įsikūrusius kiekvienoje Lietuvos apskrityje. Pranešant būtina nurodyti savo vardą, pavardę, įmonės, kurioje buvo valgytas maistas, pavadinimą.

Kaip saugiai ruošti ir laikyti maistą

Per maistą plintančių bakterinių žarnyno infekcijų išvengti gali padėti šie paprasti, bet naudingi patarimai:

*Būtina vartoti tik šviežius produktus (ypač mėsą, kiaušinius) ir laikyti juos šaltai;
*Mėsą (vištieną, kitą paukštieną), kiaušinius prieš gaminimą nuplauti po tekančiu vandeniu;
*Vištieną, kitą paukštieną bei mėsą, jų produktus ir kiaušinius gerai išvirti ar iškepti;
*Gaminant neragauti žalios mėsos;
*Maistui nevartoti žalios mėsos bei vištienos, nepasterizuoto ar nevirinto pieno ir jų produktų, žalių kiaušinių, taip pat maisto su žaliais kiaušiniais;
*Vartojimui paruoštą ar nesuvalgytą maistą šaldytuve laikyti taip, kad jis nesiliestų su žalia mėsa;
*Nevalgyti neplautų vaisių, uogų ir daržovių;
*Po maisto ruošos gerai išplauti virtuvės įrankius bei paviršius, indus;
*Maistą gaminti tik švariomis rankomis, kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo rankas nusiplauti muilu ir vandeniu;
*Iškylaujant gamtoje vengti greitai gendančio maisto produktų, maistą laikyti specialiuose šaltkrepšiuose.

Komentarų nėra

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas.